תכנון והקמת גינות

עיצוב ותכנון גינות

בעיצוב המודרני ובכלל בעולם העיצוב בשנים האחרונות משתמשים יותר ויותר במושג של לחבר את פנים הבית לבחוץ, למעשה לקשר ביניהם, להוריד חומות, לחבר דברים למיקשה או לתמונה יפה אחת… בעולם שלנו, של צמחייה העיקרון הזה יבוא לידי ביטוי בכך שרוב הצמחים יהיו בגינה אך בהחלט יש מקום לחלק מהם להיכנס הביתה.
צמחים המתאימים לגידול בבית נקראים גם "צמחי בית" אך אנו מתעקשים שהמושג הזה מטעה מיסודו את הדרך בה נתייחס לצמח. כלומר אם נבין שכל צמח באשר הוא גדל בטבע או בחממה המחקה את תנאי הטבע ולא גדל בבית, נבין שכאשר נכניס את הצמח לביתנו נעשה כל מאמץ להמשיך ולתת לו את התנאים הדרושים לו להמשיך ולגדול. למעשה אין כזה דבר צמח בית, הרבה יותר נכון לומר צמחים שמתאימים לגידול בבית, אחרי הכל הצמחים כאן עשרות מיליוני שנים והבתים קצת פחות. המאפיין העיקרי במשפחה הגדולה של צמחים שמתאימים לגידול בבית, הוא היכולת שלהם לגדול במעט מאוד שמש ישירה ובחלק מהצמחים כלל ללא שמש ישירה (מקום מואר אך מוצל) למעשה כשנתבונן בטבע יהיו אלא הצמחים שגדלים תחת עצים צפופים שלא נותנים לצמחייה תחתם לראות קרני שמש. משפחות הצמחים שניתן למצוא בקטגוריה הזאת הם: טרופיים, סובטרופים, סוקולנטים ועוד…
הוראות הטיפול בצמחייה שמתאימה לגידול בבית ישתנו מצמח לצמח אך ישנם אלמנטים חוזרים בטיפול לכל הצמחים הללו שכדאי לשים לב אליהם: 

1. אור בכמות מספקת גם הצמחים המתאימים לגידול בבית יאהבו אור (מקור האנרגיה שלהם) הרבה שואלים אותי במשתלה אם יש צמחים שיכולים לגדול בבית במקום בלי אור, אז בואו נבין שכל צמח צריך אור בשביל להתקיים, נכון הדבר שאם יש מעט אור, אז נבחר צמחים מאוד עמידים למטרה הזאת, אך גם הם יעדיפו כמות מינימלית של אור בשביל לפחות לשרוד. 

2. השקיה נכונה ההשקיה בצמחי הבית ברובה נעשית באופן ידני, שלא כמו בגינה שההשקייה תתבצע אוטומטית ע"י מחשב. כלומר בצמחי בית נצטרך לגלות עירנות מוגברת לעניין ההשקייה. דבר חשוב נוסף הוא שבבית אין כמעט שמש ישירה וברוב המיקרים תהליך ייבוש הקרקע יעשה יותר לאט, כך גם בבתים עם מיזוג אויר בקיץ, היות ואינם חווים את המציאות החמה שבחוץ. השקיית צמחי הבית תעשה תמיד בשילוב התבוננות ומגע במצע השתילה ורק אם נזהה שהקרקע יבשה, נשקה בנדיבות וזאת עד לפעם הבאה שהקרקע תתיבש שוב. תהליך הייבוש של הצמח ולאחר מכן הרוויה הוא תהליך חשוב לכל הצמחים. 

3. מזון העיקרון השלישי והחשוב הוא המזון לצמח. היות ואת צמחי הבית נשתול בכלים מנותקים מהקרקע, כגון כדים, אדניות וכו… הצמח יקבל כמות מוגבלת לגידול בית השורשים שלו וכתוצאה מכך גם כמות מוגבלת של מזון. כן כן צמחים גם אוכלים וגם שותים, זה לא רק לתת מים, זה גם לספק לצמח מקורות מזון שבמידה והיה חי טבע היה מקבל את המזון בצורה טבעית מהסביבה המשתנה. במקרה של צמח בכלי אנו נצטרך לספק לו את יסודות המזון: חנקן, זרחן, אשלגן ורצוי גם שנוסיף יסודות קורט נוספים כגון ברזל וכו׳…. היום ניתן לקנות דשן בשחרור איטי שכל מה שמצריך מאיתנו זה לפזר אותו פעם או פעמיים בשנה על פני הקרקע של העציץ והדשן מתפרק לאיטו במגע עם מים ומספק את כל הדרוש מבחינת מזון לצמח. כל שנשאר הוא לאחל לכם בהצלחה….

הקמת גינות

צמחי גן הם עולם ומלואו, עולם עם עושר אין סופי ויש שיאמרו גם אושר אין סופי. בעולם הצמחים יש כ- 90 משפחות צמחים, אך בכל משפחה יש עד אלפי מינים. עולם אין סופי זה מצטמצם למגוון צמחים ענק גם כן העומד לרשותנו בבואנו לתכנן ולרכוש את הצמחים אותם נרצה לגדל בגנתנו. לאלו מאיתנו שבחירות והחלטות הן החלק הקשה בחייהם, סביר להניח שילכו לאיבוד בתהליך. אם לומר את האמת גם אנשים החלטיים יותר יתקשו בדבר. 

אז מה בכל זאת עושים? 
'קו מנחה' הוא הפתרון עבורכם. הרבה לפני שאתם הולכים להקים גינה או לבחור צמחים לכל מטרה, חשוב לעצור ולבחור בקו מנחה. לדוגמא, עברתם לגינה חדשה – ראשית התבוננו בסוגי הגינות הקיימות, גינה ים תיכונית, גינה יפנית, גינה טרופית, אולי בכלל גינה אקלקטית, מודרנית, או גינת זן. גם אם עברתם לבית חדש עם מרפסת ובא לכם גינה במרפסת, בחרו ראשית את הסיגנון וחפשו מגוון של גינות גג או מרפסת. לאחר שבחרתם את הסיגנון רצוי ללמוד את הקווים המנחים שבו וכמובן את סוגי הצמחים המאפיינים אותו. בעולמנו הדיגיטלי ניתן לראות וללמוד בהקלקה על כל סגנון צמחים ולקבל רעיונות. יותר מכך ניתן להגיע למשתלה עם תמונות המחשה לאנשי המקצוע והם ידעו לכוון אתכם משם, על מנת ליצור את התמונה במציאות. במשתלה עומדים לרשותכם אדריכלי נוף שיוכלו ללוות אתכם בתהליך או לתכנן עבורכם את הגינה.

ייעוץ

אם נשווה את הצמחים לרגשות, הצמחים העונתיים יקבילו לשמחה. רגש מתפרץ שמעלה לנו חיוך. לכן גם לעולם לא נוותר על צמחייה עונתית בגינה. נכון שרבים חושבים שלצמחייה עונתית גם חסרונות כגון אורך חיים מוגבל, התעסקות מרובה, וזה נכון, אך אם הייתי אומר לכם לוותר על ארוחה מושקעת בעלת שלוש מנות ועוד קינוח שתעלה הרבה שימחה על פניכם ועל פני הסועדים עמכם, הייתם מוותרים על תהליך ההכנה המורכב? 

צמחייה עונתית היא הצמחייה הפרחונית ביותר למשך אורך חייה (חצי שנה לערך) היא צמחייה ססגונית המותאמת לעונת השנה וכך גם משרה אווירה תואמת לתקופה, על מנת להשתמש בה בתבונה נבחר אזורים בולטים בגינה כגון כניסה או עציצים במקומות מרכזיים בגינה וכך גם נגביר צבעים בגינה וגם יהיה קל להחליפה בהתאם לעונות.