צמחיה

צמחי בית

צמחי בית, לפי תפיסתנו, אינם אלא שלוחה של הגינה שחודרת עמוק יותר אל תוך חיינו, אל החדרים בהם אנו מבלים את רוב זמננו, והאינטראקציה איתם אינטימית מהרגיל. מבחינה זו, צמחי הבית מביאים הרמוניה לחיינו בכך שהם מאפשרים מגע בלתי-אמצעי עם הטבע בכל מקום, ובכך מונעים תחושת ניתוק ואטימות למתרחש בעולם. 

רוב רובם של הצמחים שאנו מגדלים בבית יהיו אלה שמקורם ביערות טרופיים בהם אור השמש כמעט ואינו מגיע לשכבות הצמחייה התחתונות, לכן הם מותאמים לחיים בתנאים של מיעוט שמש ישירה או חסרונה, שכן המנורות בביתנו עדיין מאפשרות את תהליך הפוטוסינתזה בעלי הצמח. שלושה פרמטרים חשובים שעלינו לדאוג להם כדי שלצמחים בביתנו יהיה טוב הם: 

1. כמות אור מספקת – בטבע, צמחים אינם צומחים בתוך מערות שאליהן קרן אור לא נכנסת. עלינו להבין שגם הקשוחים בצמחים (עליהם נוכל להצביע במשתלה) זקוקים לאור, טבעי או מלאכותי, כדי לשרוד. 

2. השקיה נכונה – את צמחי הבית עלינו להשקות ידנית, בניגוד לגינות בהן מערכת השקיה. כלל האצבע להשקיית צמחי בית הוא בדיקת מידת הלחות של מצע השתילה, והשקיה נדיבה כאשר הקרקע יבשה, עד לפעם הבאה. ייבוש מוחלט הוא מצב שיש להימנע ממנו, שכן הצמח עלול לחוש עקה. חשוב לזכור שגם בבית, כמו בטבע, ישנם תנאים המשפיעים על קצב האידוי והייבוש, כגון מזגנים או גופי חימום. 

3. דישון – גם צמחים צריכים אספקת נוטריינטים שוטפת, ואלו בשביל הם מינרלים ויסודות ששורשיהם מוצאים באדמה. מכיוון שבביתנו הצמחים מנותקים מהקרקע, עלינו לדאוג לספק להם את כל שדרוש להם לצמיחה ופריחה. דשן בשחרור איטי הוא פתרון מומלץ, כשאנו נוכל להמליץ על תוספות כשנתראה במשתלה.

צמחי גן

עולם הצומח מכיל יותר מ-600 משפחות צמחים, בהן מאות-אלפי מיני צמחים (לדוגמה, לואיזה לימונית היא מין יחיד)! עושר אין-סופי זה אכן מהמם במבט ראשון, וגם ההחלטיים ביותר שבינינו יתקשו בתחילה להתחיל בתהליך הרכבת הצומח בגינתם. אם כן, מה לעשות בבואכם לבחור אילו צמחים יקיפו אתכם ויהוו לכם נוף שתאהבו?

בחרו קו מנחה – התמקדו בבחירת גינה מז'אנר מסוים. מומלץ קודם כל לפקוח עיניים כאשר אתם מסתובבים בחוץ, ולדגום בעיניכם גינות שונות שאהבתם. בנוסף, מומלץ לחפש באינטרנט דוגמאות לגינות מז'אנרים שונים: טרופי, יפני, ים-תיכוני, ארץ-ישראלי בלבד, מודרני, מסודר, פראי, וכו'. כיום, קל מאי-פעם לחפש מידע נוסף על צמחים באינטרנט ולהתכונן לביקור במשתלה, שהוא בהחלט חוויה מסחררת המערבת מספר חושים. כאשר תגיעו אלינו (עם תמונות, אם אפשר), תוכלו להיוועץ באחד מהמוכרים לגבי החזון שלכם, בין אם הוא מגובש מאוד או רק קצת. כמו כן, תוכלו לפנות אלינו בבקשה לביקור בית של אדריכלית נוף והמשך ליווי מקצועי לאורך תהליך הקמת הגינה.

צמחים עונתיים

פרחים עונתיים יכולים להיות מושווים לרגש של שמחה מתפרצת, לכן לעולם יהיה נכון לשלב אותם בגינה. חסרונותיהם ידועים, אבל אנו מאמינים בלב שלם ששישה חודשים ויותר של פריחה משמעותית וצבעונית שווים את ההתעסקות המוגברת, כפי שבישול ארוך של מנה מובחרת מתבטא בחיוך על פניהם של הסועדים. 

פרחי עונה באים בכל הצבעים ופורחים ברצף כחצי שנה. שילובם בגינה ייעשה במקומות בולטים, פעמים רבות במקום בו יקבלו את פני הדיירים והאורחים בבואם לבית עם צבע עז, המקבילה הצמחית לחיוך על הפנים.

צמחים רב-שנתיים

צמחים פורחים החיים לאורך שנים הם הפתרון לאזורים בגינה בהם נרצה לראות צבע מבלי להצטרך לגשת אליהם לעתים קרובות, שכן הם אולי פחות נגישים או נמצאים בתנאים שלא יתאימו לרוב פרחי העונה, למשל צל. זאת ועוד, פרחים רב-שנתיים מופיעים על מגוון של צמחים – משתרעים, נשפכים, זקופים, בני-שיח קטנים, ועוד. עובדה זו מאפשרת לשחק לא רק עם צבע הפריחה אלא גם עם צורת וצבע העלים, ואופי הצימוח.

עצי נוי ופרי

העצים בגינתכם יהוו את עמוד התווך, הן האסתטי והן התכנוני, זאת משום שהעצים יוצרים סביבם מיקרו-אקלים בדמות אור וצל, ואפילו רמות לחות. מבחינה אסתטית, עץ תמיד ימשוך את תשומת לב האנשים, הרי עד לפני כמה מיליוני שנים עוד טיפסנו עליהם למחייתנו. 

עץ יכול להיות מקור ליופי הודות לגזע, לעלים, לפריחה, ולנוף הייחודי לו. עץ גם יכול לספק לנו צל, פרי, חיפוי לקרקע, מתקן שעשועים לילדים… וכמובן, עץ הוא חבר שנמצא שם לאורך השנים, עד לסיפורים והחוויות שלנו, שאותן עוד יזכיר לנו בהמשך. 

האפשרויות העומדות בפניכם בבחירת עץ הן באמת נרחבות, ובתוספת העובדה שעץ קטן לא נראה כפי שייראה בבגרותו, בהחלט יש מקום לפנות לאחד מעובדי המשתלה כדי לקבל מידע מקיף על כל עץ לטובת בחירה מושכלת ונכונה בעץ שילווה אתכם לטווח ארוך.

עצים בוגרים ועתיקים

היות ותוחלת חיינו הוא כ-80 שנים, וזו של עץ נמנית לעתים במאות, כל שנותר לנו הוא לשאול מתי נרצה שחיינו וחייו ייפגשו. מכיוון שעץ מגיע לבגרות נופית לאחר 10 שנים במינימום, ולפעמים רק כעבור עשרות רבות של שנים, כאשר אנו משתמשים במונח 'עץ בוגר' הכוונה היא הרבה פעמים לעץ שנולד לפנינו (לפעמים הרבה לפנינו), וגילו בין 30 ל-300 שנה בדרך-כלל. 

העתקת עצים היא תהליך מורכב שזכינו לעשות פעמים רבות בשליחות גופים שונים. העתקה כרוכה במתן אישורים ואקלום הנמשך בין חצי שנה לשנתיים לפני המכירה למוסד או אדם פרטי. עץ בוגר או עתיק הוא הדרך היחידה לפגוש בגינה חדשה ישות עתיקה, על כל החכמה והסיפורים שאספה במשך השנים.

ירקות אורגניים וצמחי תבלין

תחת קטגוריה אחת אנו מכניסים את אותם צמחים שמעבר ליופיים, הם שימושיים. משחר האנושות ועד לא מזמן, לאנשים כמעט ולא הייתה פריבילגיה להתעסק עם מלבד אלה, והיום רבים עדיין מעדיפים את השימושי על היפה בלבד. צמחים אלו מספקים לנו תרופות, מזון וטעם לחיים. 

במשתלה תוכלו למצוא מבחר ענק של צמחי תבלין לכל תנאי גידול. האקלים הים-תיכוני בו התברכנו מתאים במיוחד לצמחי תבלין וחליטה, ועם בואכם נשמח לפרט על השימושים בכל צמח וכמובן ליהנות יחד איתכם מהריחות… 

שתילי ירקות תמיד יימצאו במשתלה, ותמיד בעונה המתאימה להם. כך לא צריך לדאוג לגבי הבחירות יותר מדי, ואפשר לשתול את הפייבוריטים המוכרים או להתנסות בגידול ירק חדש ומעניין. אנו יודעים שאין בכוונתכם רק להסתכל עליהם כצמחי נוי, ולכן כל שתילי הירקות הם אורגניים!